Kot veliko podjetje, dejavno po vsem svetu, nosi Škoda pomembno poslovno odgovornost. Med osrednja področja in najpomembnejše naloge znotraj te odgovornosti spada varstvo okolja. Pri podjetju Škoda smo sprejeli ta izziv.
Okolju prijazni avtomobili nastajajo z okolju prijaznimi tehnologijami in postopki, ki jih pri podjetju Škoda dosledno izvajamo in nenehno razvijamo. Sodelujte z nami – za svoje dobro. In v korist okolja.
Pri podjetju Škoda že od leta 1989 za vsak nov model vozila izvajamo podrobne raziskave o razgradnji. Rezultate nenehno vključujemo v nove projekte, da bi izboljšali lastnosti predelave in razgradnje vozil.Ukrepi pri razvoju vozil
Maßnahmen bei der Fahrzeugentwicklung
Že med razvojem vašega novega vozila Škoda smo pozorni na to, da bo mogoče vozilo po koncu njegove uporabe okolju prijazno predelati.
si slovenski servisni partnerji Škoda brezplačno prevzamejo vaše staro vozilo Škoda, v kolikor je vozilo popolno in ne manjkajo bistvene komponente, kot so motor, katalizator ali karoserija, in v kolikor izrabljenemu vozilu niso dodani odpadki. Podjetje Škoda ima s servisnimi delavnicami Škoda razvejano mrežo prevzemnih mest.
Pogoji
Ne glede na to, kdaj je bilo vaše vozilo Škoda prvič registrirano – od 1. januarja 2007 ga lahko brezplačno vrnete na priznanih zbirnih mestih. Za brezplačen prevzem veljajo naslednji pravni pogoji:
Nato se vaše izrabljeno vozilo pripravi za predelavo. Odvzete komponente oz. tekočine se zbirajo ločeno in se lahko ponovno uporabijo, reciklirajo ali predelajo.
Po demontaži določenih komponent se lahko vozilo vrne neposredno v krog recikliranja in predelave. V stiskalnici za vozila se vozilo stisne in se tako pripravi za drobilnik.
Predhodno obdelana preostala karoserija se v drobilniku zdrobi na za pest velike kose in se nato z večstopenjskim sortiranjem razvrsti v več skupin materialov:
Kovinski odpadki za ponovno uporabo pri tem predstavljajo 75 % celotnega vozila:
Ostanki drobljenja (zdrobljena lahka frakcija in nekovinski deli zdrobljene težke frakcije) vsebujejo še dragocene organske snovi. V postopku naknadnega drobljenja, kot je postopek Volkswagen SiCon, se ostanki dodatno zdrobijo in ločijo med seboj, da jih je mogoče ponovno uporabiti:
Vozila ali originalni deli lahko vsebujejo baterije. Pri tem gre npr. za majhne baterije v ključu vozila, akumulator za zagon vozila ali visokonapetostno trakcijsko baterijo – tj. pogonsko baterijo pri električnem vozilu.
Vaš partner Škoda je zavezan k brezplačnemu prevzemu teh starih baterij.
Prek distribucijskega centra za dele Porsche v Wals-Siezenheimu je bilo v letu 2023 prek vseh znamk koncerna v predelavo prevzetih več kot 1240 ton.
Koncern Porsche je leta 2023 v Avstriji predelal
ter tako sklenil življenjski cikel materiala.
Želite več informacij ali se želite dogovoriti za termin?
Poiščite najbližjega partnerja Škoda in z le nekaj kliki povsem enostavno rezervirajte naslednji servisni termin prek telefona ali spleta.